Ćwiczenia dla stóp taki temat wybrałam na dzisiaj. Ten temat jest mi bliski, ponieważ często jest marginalizowany i niewiele osób się nim zajmuje. Zdrowe i dobrze funkcjonujące stopy mają spore znaczenie dla zdrowia i dobrego funkcjonowania całego ciała. Jeszcze chyba o tym nie pisałam, ale przez wiele lat bardzo wstydziłam się swoich stóp i chodziłam tylko (!) w zakrytych butach! Tak naprawdę nie miałam absolutnie żadnego racjonalnego powodu aby tak było. Było to jedno z przekonań, które żyły swoim życiem w mojej głowie.
Stopy jak pisze w jednej ze swoich ksiązek Katy Bowman są naszą dynamiczną podstawą, są niezwykle złożone w sowjej budowie anatomicznej i mają wiele niezwykłych funkcji, o których zapominamy zanim zdążymy się o nich tak naprawdę dowiedzieć. A to wszystko przez…buty. Nie będę się teraz rozpisywać o wspaniałych właściwościach naszych stóp więcej możesz dowiedzieć się na warsztacie, o którym więcej TUTAJ lub z filmiku TUTAJ a jeśli chcesz dowiedzieć się jakie buty są dla nas najbardziej optymalne zapraszam Cię TUTAJ. W dzisiejszym wpisie chciałam zaprezentować Ci kilka ćwiczeń, które poprawią mobilność Twoich stóp, dzięki czemu będziesz w stanie lepiej wykorzystać ich potencjał, podnieść jakość swojego życia a być może w przyszłości uniknąc haluksów lub innych zwyrodnień. Ok, zapraszam do ćwiczeń!
Ćwiczenie 1.
Unieś duży paluch bez przenoszenia ciężaru na którąś z krawędzi stopy
Unieś pozostałe palce stopy podobnie jak powyżej bez przenoszenia ciężaru na którąś z krawędzi stopy.
Ćwiczenie 2
Rozpracuj mobilność swojej stopy – chwyć swoją stopę tak jak gdybyś podawała swojej stopie dłoń na powitanie. Na początku to zadanie może wydawać się trudne, wytrzymaj jednak chwilę i poruszaj swoją stopą w przód i w tył oraz na boki. Kiedy rozluźnisz „uścisk” poczuj różnicę pomiędzy stopą, którą wykonałaś ćwiczenie a tą, która nie została jeszcze „uściśnięta”.
Ćwiczenie 3
Rozciąganie grzbietu stopy – ustaw stopę na palcu nieco z tyłu i delikatnie ją dociąż, poczuj jak rozciąga się grzbiet stopy i struktury z przodu podudzia.
Wykonaj zaproponowane przeze mnie ćwiczenia i daj znać jak się mają Twoje stopy. Założę się, że o wiele lepiej! Jeśli znasz kogoś, komu te ćwiczenia mogłyby się przydać koniecznie podeślij mu ten artykuł.
Uściski,
Kasia
PS. Już 23.11 organizuję warsztat o tym jak lepiej zadbać o swoje stopy i ich funkcjonowanie więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ
PS. 2 Wykonaj ćwiczenia i oznacz mnie na swoich social mediach, abym mogła zobaczyć, że korzystasz z tego, co dla Ciebie przygotowuję
Pani Kasiu dziś wpadł mi w ręce mail od Pani i uznałam że być może jest Pani ostatnią dla mnie deska ratunku. Ale zacznę od początku. Od ponad 2 lat zmagam się z problemem palących stóp podczas biegania. Problem ten pojawia się w czasie biegania po ok 5km i z każdym kolejnym kilometrem przybiera na sile. Dodam że biegam dużo. Ostatnio udało mi się przebiec swój pierwszy maraton. Problem stóp próbowałam diagnozować u ortopedy który stwierdził niedobór wit B12 ale suplementacja nie pomogła. Następnie podolog i diagnoza płaskostopia poprzecznego i wkładki ale to też nie rozwiązało problemu. Zmiana butów, skarpetek, wkładek też nie pomogły. Dopiero fizjoterapeuta zdiagnozował brak ruchomości w stawie skokowym i jego działania masowanie, rozciąganie dało efekty. Przynosiło to ulgę na dłuższy czas. Problem powrócił niedawno. Ponowna wizyta u fizjoterapeuty już nie pomogła. W niedzielę biegałam półmaraton w Krakowie i ból pojawił się na 3km. Biegłam z płaczem bo ból był nie do zniesienia. Odwiedziłam dziś innego ortopedę ale on załamał ręce i powiedział że on nie ma pomysłu jak mi pomóc. Jestem załamana. Może Pani jest w stanie coś podpowiedzieć. Dodam że ten bol jest w okolicy śródstopia i do tego dochodzą palce.
Bardzo dziękuję za wszelakie informacje
Pozdrawiam
Aneta Cieśla-Niechwiadowicz
Aneto, odpisałam Ci w wiadomości prywatnej 🙂
Dzięki za ćwiczenia.
Od kiedy praktykuję jogę, więcej uwagi przykładam do stóp. Ale prawdziwie doceniłam je dopiero wtedy, gdy dwa miesiące temu skręciłam kostkę.
Wspaniale 🙂 Aktywności, które ćwiczymy na bosaka zdecydowanie podnoszą świadomość stóp.
Prowadząc zajęcia typu zdrowy kręgosłup, czy stretching zawszę zaczynam od mobilizacji stóp i tłumaczę podopiecznym, dlaczego to takie ważne i “co ma stopa do zdrowego kręgosłupa” 🙂 Sama czuję ogromną ulgę, bo tak naprawdę przez większość dnia nasze stopy są UWIĘZIONE w butach… Kiedyś nie zwracałam na to uwagi, ale teraz nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła chodzić boso we własnym ogrodzie 🙂
Cudna wiadomość 🙂 Wspaniale, że Twoi podopieczni mają taką świadomą instruktorkę 🙂